Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/www/eurocon/nejlevnejsiPripojeni/library/Nette/loader.php on line 18

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/www/eurocon/nejlevnejsiPripojeni/library/pripojitdb.php on line 8

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/www/eurocon/nejlevnejsiPripojeni/library/mysql.class.php on line 28
Slovník pojmů | nejlevnější připojení | mobilní internet | kabelová televize

Nejlevnější internetové připojení,
digitální televize a mobilní tarif.

Slovník pojmů

Televize Internet VoláníJak získat rozšířenou programovou nabídku a jaké typy technologii aktuálně v ČR máme na výběr? Kabelová či satelitní televize je již v České republice velmi využívanou službou a již téměř každá domácnost se s využíváním nebo minimálně nabídkou nějakého poskytovatele setkala.

Jaké typy TV technologii existují a jak si správně zvolit kabelovou či satelitní TV? K odběru nadstandardní programové nabídky se lze připojit několik způsoby. Podle typu provedení.

  • Kabelová televize (DVB-C)
  • Satelitní televize (DVB-S)

Kabelová televize (DVB-C)


Co si představit pod pojmem digitální kabelová televize (DVB-C)

Digitální televizní vysílání lze přijímat pouze prostřednictvím kabelu, který je již ve Vaše bytovém domě zaveden. Nabídka kabelové TV je závislá na dostupnosti jednotlivých poskytovatelů v místě vašeho bydliště. V jednom domě může být poskytovatelů několik a v domě přes ulici můžete mít pouze jednu možnost či dokonce žádnou.


Co nám kabelová televize přináší:

Kabelová televize nám přináší nadstandardní programovou nabídku tuzemských i zahraniční televizí. Počet kanálů záleží na zvoleném balíčku. Sledovat lze od jednotek až po stovky programů. Drtivá většina poskytovatelů se nezaměřuje pouze na poskytování kabelové televize, ale lze si společně s TV pořídit internet či levné volání.


Výhody kabelové televize:

Hlavní výhodou kabelové TV je široké spektrum nabídky programů od standardně dostupný až po dokumentární, seriálové, pohádkové, hudební či erotické. Kvalita všech kanálu bývá velmi kvalitní a většina poskytovatelů nabízí dokonce programy v HD kvalitě (nutno mít HD TV a odpovídající přijímač signálu).


Nevýhody kabelové televize

Hlavní nevýhodou kabelové televize je její omezená dostupnost. Poskytovatele kabelové televize se zaměřují na velká a střední města, kde nejlevněji připojí velké množství domácností. Velmi slušnou dostupnost služeb proto logicky nalezneme téměř v každé panelákové výstavbě. Dostupnost se v posledních letech stále zvyšuje, není ale pravděpodobné, že by kabelová televize byla dostupná v malých obcích či jednotlivých domech. Dále je potřeba počítat s náklady, které Vám bude poskytovatel měsíčně účtovat za využívání služby.


Co potřebuji pro příjem kabelové televize

Pro příjem potřebuji pouze přijímač signálu, který se nazývá set-top box či takzvaný CA modul. V aktuální době lze přístroj od poskytovatele buď odkoupit či si přístroj pronajímat na měsíční bázi, po skončení smlouvy se v případě pronájmu přístroj vrací poskytovateli služeb. Poskytovatele v drtivé většině případů nepovolují používání svého vlastního přijímače.


Typy zařízení a jejich stručný popis

Zařízení tzv. přijímače digitálního signálu lze jednoduše rozdělit na dvě skupiny:

  • set-top boxy – jedná se o extra zařízení, které se vzhledem podobá DVD přehrávači
  • CA moduly – jedná se o speciální kartu, která se zasune přímo do konektoru v TV


Set-top box standard

Dříve se standardní set-top box ještě dělil na set-top box, který slouží pro příjem standardní programů a na set-top box, který bylo nutné používat pro příjem signálu v HD kvalitě. Všechny set-top boxy jsou vybaveny svým vlastním dálkovým ovladačem a programy se přepínají přímo na něm. V současné době, kdy většina poskytovatelů nabízí již minimálně několik programů v HD kvalitě se set-top boxy takto nedělí a až na výjimky je základní verze set-top box vybavena i možností sledování programů v HD kvalitě.


Set-top box s nahrávací funkcí

Tento set-top box je rozšíření standardního zařízení o nahrávací funkci. Jeho pořizovací cena či cena za pronájem bývá vyšší. Zařízení nám umožňuje nahrávaní zvoleného programu v reálném čase, plánované nahrávání a během nahrávání sledování jiného programu či dokonce nahrávání několika programů najednou. Všechny pořady jsou ukládány na hard disk (úložiště) v přístroji. Pořady lze přehrát následně vymazat či v přístroji ponechat po libovolně dlouhou dobu.


CA modul

Jedná se o zařízení které se v současné době těší mezi zákazníky velké oblibě, protože se velikostí podobá větší kreditní kartě a zasouvá se přímo do konektoru TV. V současné době většina novějších televizorů je již vybavena konektorem pro toto zařízení. Konektor do kterého se CA modul zasouvá se nazývá PCMCIA (CI) slot. Velkou výhodou tohoto zařízení je, že vše ovládáme naším ovladačem od TV a náš TV stolek není pokryt dalšími kabely.


Satelitní televize (DVB-S)

Co si představit pod pojmem digitální satelitní televize (DVB-S):

Signál satelitního vysílání probíhá přes systém antén umístěných na družicích, které se nacházejí nad zemským povrchem.


Co nám satelitní televize přináší:

Satelitní televize nám přináší nadstandardní programovou nabídku tuzemských i zahraniční televizí. Část programů které lze přes satelit přijímat jsou standardně zdarma ( tzv.:nekódované programy) v případě, že chceme nabídku programů rozšířit, je nutné za programy platit. Tyto programy jsou kódované a musíme poptat poskytovatele satelitní televize o jejích dekódování. Následně platíme poskytovateli satelitní televize měsíční poplatky.


Výhody satelitní televize:

Část programů zdarma, více možných programu než u kabelové televize, dostupně po celé ČR včetně malých měst či vesnic.


Nevýhody satelitní televize:

Hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena, například oproti kabelové televizi, zásah do pláště budovy, kde chceme satelitní signál přijímat. Další nevýhoda je horší stabilita signálu, která může být ovlivněna terénními nerovnostmi jako jsou výškové budovy, stromy.... a jiné, tak i počasím, které zrovna panuje mezi parabolou a družicí, která signál vysílá.


Co potřebuji pro příjem satelitní televize:

Pro příjem satelitního signálu je nutný „satelitní komplet“, který zahrnuje satelitní konzolu, parabolickou anténu, konvertor a přijímač satelitního signálu. Při instalaci satelitního kompletu je nejsložitějším úkonem nastavení parabolické antény do správné polohy. Tento úkon by měla provádět specializovaná společnost.

Typy zařízení k satelitní TV a jejich stručný popis:


Satelitní konzole

Jedná se o držák, který je na vnější straně budovy a na něm je upevněna parabolická anténa.


Parabolická anténa

Jedná se lidově o satelit, slouží pro příjem signálu


Konvertor

Přijímá signál z družice, zesiluje ho a převádí na potřebný kmitočet.


Přijímač satelitního signálu (recivery)

Toto zařízení nám umožňuje příjem satelitního vysílání. Přijímače můžeme rozdělit do několika skupin:

  • Satelitní přijímače- umožňují příjem satelitního vysílání
  • Kombo přijímače - kromě satelitního příjmu zvládají přijímat také příjem DVB-T signálu - pozemního digtálního vysílání

Další dělení rozdělení je z hlediska možností dekódování:


FTA přijímače (Free To Air)

Umožňují příjem pouze nekódovaných kanálů, tzn.: veřejně dostupných. Tyto přijímače nelze přizpůsobit či rozšířit na příjem kódovaných kanálů. V současné době se v ČR téměř nepoužívají, protože přes ně nelze přijímat ani české kanály.


Přijímače s integrovaným dekodérem nebo slotem pro dekodér

Umožňují krom nekódovaných kanálů přijímat také programy kódované či nám zařízení umožňuje vložit do příslušného slutu dekódovací kartu